„Opowieści praskie” Tomasz Bochiński

opowiesci-praskie-tomasz-bochinski

Książka, jak sugeruje tytuł, opisuje znaną wszystkim choćby ze słyszenia dzielnicę Warszawy – Pragę. Polecamy ją nie tylko tym, którzy tam mieszkają czy przejeżdżają tamtędy często, ale również czytelnikom, którzy nie mieli jeszcze okazji zwiedzić stolicy.

Wielu z Was z pewnością pomyśli: „a cóż takiego ciekawego jest na tej Pradze, że aż książkę o niej napisano?”. A przecież warto ją zobaczyć choćby jako jedyną dzielnicę Warszawy ocalałą w całości po II wojnie światowej.

Warto zwiedzić okoliczne zoo, obejrzeć stadion narodowy czy odrestaurowane secesyjne kamienice. Choć traktowana jest często jako dzielnica, w której zamieszkuje ludność gorzej wykształcona, to jednak coraz częściej cieszy się ona uznaniem artystów. W ostatnim czasie powstaje coraz więcej nowych lokali, galerii i coraz chętniej osiedlają się tutaj nowi mieszkańcy.

Jednak nie o tym jest ta książka… Opowiada ona o okolicach bazaru Różyckiego, ulicy Brzeskiej czy Stalowej. O podwórkach – studniach czy obskurnych bramach, o nieprzyjemnych pubach i knajpach pełnych podejrzanych typów, gdzie spotkać można poetę, pisarza, ale też i żołnierza z wielu wojen, muzyka, który gra niezrozumiałą dla wszystkich muzykę, złodziei, fałszerzy i pokerzystów. Spotkać możemy również panie trudniące się specyficzną miłością. Część z opisanych postaci, nie jest tego wieku, część z pewnością nawet nie istnieje. Jednak książka gwarantuje nam podróż przez szarą praską dzielnicę, gdzie niekoniecznie jest bezpiecznie. Ale jak mówi autor: „jest ryzyko, jest zabawa”.