Frutti di mare - skarby mórz

frutti-di-mare-skarby-morz-2

Frutti di mare - co kryje się pod tą nazwą? Do tego typu jedzenia zaliczyć możemy wszystkie jadalne morskie mięczaki i skorupiaki: homary, kalmary, kraby, krewetki, langusty, małże, mule, ostrygi i ośmiornice. Większość ze znanych owoców morza pochodzi z Atlantyku oraz Morza Śródziemnego.

W naszym Morzu Bałtyckim na próżno ich szukać.Z tego powodu w Polsce musimy zadowalać się mrożonymi i marynowanymi owocami morza. Na szczęście w supermarketach i większych sklepach jest ich spory wybór.
Jadalnymi częściami owoców morza są głównie szczypce, odwłok i ogon. Czasami można zjeść także ikrę czy wątrobę (to u homara) Można je gotować, dusić oraz piec. Najsmaczniejsze są jednak pieczone na grillu i smażone na maśle.
Szczególnym przypadkiem są ostrygi, które jada się na surowo. Wysysa się je wprost z muszli, po uprzednim skropieniu cytryną oraz posypaniu solą i pieprzem.

Rodzaje owoców morza:
Ośmiornice: te mięczaki mają osiem ramion, workowate ciało i delikatne w smaku mięso. przed przyrządzeniem, należy je zbić tłuczkiem. Wskutek gotowania ich skóra robi się różowa, a mięso białe.

Ostrygi: to także małże. Ich soczyste mięso zamknięte jest w szaroczarnej muszli. Do ich otwarcia potrzebny jest krótki nóż i trochę zręczności.

Kraby: mają rozbudowaną skorupę i 5 par odnóży. Najsmaczniejsze są gotowane.

Krewetki: mamy do wyboru dwie odmiany krewetek: małe i duże. Te pierwsze są pysznym dodatkiem do sałatek, duże zwykle się smaży.

Małże: mają gładkie, ciemne muszle o czarnej lub zielonej barwie. Ich mięso jest w całości jadalne i ma najbardziej charakterystyczny, morski smak.