Bierzemy pranie pod lupę

bierzemy-pranie-pod-lupe

Wśród wielu obowiązków domowych pranie wydaje się czynnością łatwą i przyjemną. Jednak, jak się okazuje, często przysparza ono nam problemów i niepotrzebnego stresu. Brytyjscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki mamy stosunek do prania i co mogłoby sprawić, żeby pranie było mniej stresujące.

Badanie zlecone przez Samsung w związku z wprowadzeniem na rynek innowacyjnej pralki Samsung AddWash™ wykazało, że średnie gospodarstwo domowe wykonuje aż 2,45 prania tygodniowo, co przekłada się na prawie 125 prań rocznie. W przypadku singli to kobiety piorą częściej niż mężczyźni – trzy razy w tygodniu. Mężczyźni przyznali, że wrzucają ubrania do pralki tylko dwa razy tygodniowo.

Pranie, chociaż teoretycznie stanowi prostą i rutynową czynność, może powodować stres. Siedem na dziesięć kobiet, a więc zdecydowana większość, stwierdziła, że pranie jest czynnością stresującą. Taką samą opinię wśród mężczyzn wyraziło tylko 58%. Dlaczego tak się dzieje?

Zagubione, nieodnalezione

Wśród nieprzyjemnych zdarzeń związanych z praniem wymieniane jest zagubienie różnych części garderoby. Nikt nie lubi sytuacji, gdy po wyjęciu ubrań z pralki okazuje się, że niektóre skarpetki pozostały bez pary. Wbrew pozorom jest to bardzo częsta sytuacja. Według badania Brytyjczycy gubią średnio 1,3 skarpety miesięcznie (czyli ponad 15 rocznie), a w ciągu całego życia - 1264 skarpety. Większość zgub stanowią skarpety kolorowe (55%). Inne rodzaje skarpet (białe i we wzory) gubią się rzadziej. Dlaczego gubimy skarpety?

Najczęściej skarpety wpadają nam za grzejnik lub pod meble, omyłkowo dodajemy do prania pojedyncze sztuki w niewłaściwym kolorze, oddzielając je w ten sposób od pary, zapominamy o przypięciu skarpety na sznurze do wieszania bielizny, co powoduje jej porwanie przez wiatr, albo po prostu nieuważnie dobieramy w pary.

Samsung Polska zapytał też w specjalnej ankiecie przedstawicieli polskich mediów o problemy związane z praniem. Jej wyniki jednoznacznie wskazały, że zapominanie o wrzuceniu do pralki ubrań jest częste, a w przypadku ponad 60% zapytanych osób – bardzo częste (co drugie lub trzecie pranie). Jaka jest wtedy reakcja? Połowa osób odkłada znalezioną rzecz (najczęściej skarpetkę) z powrotem do kosza na pranie, druga połowa podejmuje potencjalne ryzyko związane z zalaniem łazienki – wyłącza pralkę i czeka aż bęben opróżni się z wody, a następnie wkłada do pralki zapominaną część garderoby.*

Prawie jedna piąta badanych (19%) podkreśla, że zafarbowanie ubrań budzi ich największy niepokój i generuje największy stres. Więcej niż jedna szósta uczestników badania (16%) uznała natomiast pranie za marnowanie swojego cennego czasu.

Stresujące pranie? Wystarczy odpowiednia pralka

Najnowocześniejsza pralka Samsung AddWash to skuteczny pomysł na to, aby pranie było łatwiejsze, przyjemniejsze i mniej stresujące. W czym tkwi jej innowacyjność? W górnej części głównych drzwi pralki umieszczono dodatkowe drzwi. Rozwiązanie proste, a zarazem wyjątkowo skuteczne – dzięki temu możemy dodać zapomniane lub pilnie potrzebne do wyprania rzeczy w trakcie cyklu prania. Jest to odpowiedź na bardzo częsty problem. Jak wynika z badań Samsung, ponad 90% europejskich użytkowników pralek twierdzi, że często po włączeniu prania zdają sobie sprawę, że zapomnieli czegoś włożyć do pralki. Dzięki urządzeniu nie trzeba już więc czekać paru dni, aż nazbierają się np. białe rzeczy do wyprania – dzięki temu minimalizujemy ryzyko zagubienia skarpetek w trakcie prania.

*Badanie i ankieta zostały przeprowadzone w związku z wprowadzeniem na rynek pralki AddWash firmy Samsung.