Masz serce! - zadbaj o nie z olejem rzepakowym

masz-serce

W Polsce każdego dnia z powodu chorób układu krążenia umiera ok. 475 osób[1]. Co więcej, aż 20% tej liczby stanowią zgony przedwczesne czyli te, które nastąpiły przed 65 rokiem życia[2]. Szacuje się, że aż 46% wszystkich zgonów w Polsce jest spowodowane chorobami kardiologicznymi[3], tymczasem dzięki odpowiedniej profilaktyce, na którą składa się między innymi prawidłowa dieta oraz codzienna aktywność fizyczna można się ustrzec przed chorobami układu krążenia. Światowy Dzień Serca, który w tym roku odchodzimy 27 września, to doskonała okazja, aby zadbać o to co najcenniejsze – zdrowie.

46% wszystkich zgonów w Polsce stanowią te spowodowane chorobami układu krążenia

Krajowe dane są alarmujące. Prawie 50% zgonów Polaków spowodowana jest chorobami kardiologicznymi. Nie ma na co czekać! Kardiolodzy biją na alarm i zachęcają do profilaktyki zwłaszcza, że wysoki odsetek zgonów to te przedwczesne. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo -naczyniowego to nie tylko stosowanie skutecznych leków, bardzo ważna jest zmiana stylu życia. Istotny jest prawidłowy sposób żywienia. W tej kwestii należy przestrzegać zbilansowanej diety oraz uważać na nadmierne spożycie kalorii i co bardzo ważne - spożycie tłuszczów - mówi prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Dieta kluczem do zdrowego serca

Mimo wielu stereotypów i złej sławy, ważną rolę w codziennym jadłospisie odgrywają tłuszcze, bardzo często niewłaściwie łączone wyłącznie z otyłością i oskarżane o powodowanie miażdżycy.  Warto wiedzieć, że wśród tłuszczów znajdują się również te, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Tu należy zwrócić szczególną uwagę na Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (ALA i LA), które wręcz pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. NNKT należy szukać głównie w olejach roślinnych, w tym w dużej ilości w rzepakowym. W profilaktyce chorób układu sercowo - naczyniowego bardzo ważne jest aby tłuszcz pochodzenia zwierzęcego zamienić na tłuszcz roślinny. Tłuszcze zwierzęce przyczyniają się do zwiększenia „złego cholesterolu”, a z kolei te roślinne, pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu – potwierdza, prof. Artur Mamcarz

Olej rzepakowy w służbie serca

Szczególną uwagę na prawidłowy dobór tłuszczu powinni zwrócić ci, którzy mają podwyższony poziom cholesterolu, są obciążeni genetycznie, mają nadwagę lub otyłość, cierpią na nadciśnienie i prowadzą siedzący tryb życia. Te osoby powinny wybierać tłuszcz bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak Omega-3 i Omega-6 (ALA i LA), które obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Wysoką zawartością kwasów Omega-3 wyróżnia się olej rzepakowy, który pod tym względem przewyższa oliwę z oliwek 10 razy – mówi prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz. Aby zapewnić organizmowi optymalną dawkę tego kwasu, należy spożywać około 2 łyżki oleju rzepakowego każdego dnia - w takiej ilości znajdują się 2g kwasu alfa-linolenowego, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu.

Ludzki organizm nie jest w stanie syntetyzować samodzielnie kwasu Omega-3, dlatego to takie ważne, aby nie zabrakło go w naszej diecie. Warto wiedzieć także, że olej rzepakowy zarówno rafinowany jak i tłoczony na zimno zawiera zbliżoną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Co istotne olej rzepakowy ma najkorzystniejszy skład kwasów tłuszczowych spośród olejów roślinnych, ponieważ cechuje się idealnym z punktu widzenia potrzeb żywieniowych stosunkiem Omega-6 do Omega-3, tj. 2:1. Co więcej, olej rzepakowy (zarówno rafinowany jaki i tłoczony na zimno) charakteryzuje się także wysoką zawartością kwasów tłuszczowych jednonienasyconych w postaci kwasów tłuszczowych omega-9, a więc tych, których najwięcej jest w oliwie z oliwek, a które również są cenne.

Masz serce!

Światowe Dni Serca obchodzone są w ponad 120 krajach na wszystkich kontynentach. Nad Wisłą odbywają się pod hasłem „Polacy mają serce”. Obchody rozpoczęły się na warszawskim Podzamczu 18 września.