Seniorze – zadbaj o siebie!

seniorze

Już 14 listopada w całej Polsce obchodzić będziemy wyjątkowe święto - właśnie tego dnia przypada Ogólnopolski Dzień Seniora. Jest to doskonała okazja do tego, by zastanowić się, jakimi zasadami powinny się kierować osoby starszew trosce o zdrowie i dobre samopoczucie. O najważniejszych opowiada ekspert programu „Proaktywnie dla serca” – mgr inż. Iwonna Niegowska.

Czas na relaks

Odpoczynek i odpowiednia regeneracja to najważniejsze zasady, które mogą pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia – także u osób starszych. Relaks pozwala się zregenerować i powrócić do stanu równowagi. Wpływa także na sprawność umysłową – w dłuższej perspektywie poprawia pamięć, a także chroni człowieka przed depresją i obniżeniem nastroju.

„Choć osoby starsze mają zwykle więcej czasu dla siebie, nie jest to zawsze równoznaczne z dbaniem o siebie i zapewnieniem sobie odpowiedniej ilości wypoczynku. A świadomość własnego ciała i umiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, które wywołują napięcie, jest niezwykle ważna. Szczególnie w przypadku seniorów, którzy szczególnie powinni dbać o swoje samopoczucie, zdrowie, a w tym –swoje serce” – mówi Iwonna Niegowska.

Serce – pod specjalnym nadzorem

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia choroby sercowo-naczyniowe stanowią najczęstszą przyczynę zgonów wśród ludzi na całym świecie[1].W Polsce stanowią przyczynę ok. 49% zgonów rocznie[2]. Ryzyko związane z wystąpieniem choroby rośnie wraz z wiekiem. Jednak zgodnie z opinią ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, aż 80% przypadków zachorowania można by uniknąćdzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym.

„W trosce o zdrowie serca i naczyń krwionośnych szczególnie ważnejest, by dieta osób starszychuzupełnionabyła o odpowiednie produkty, m.in.: warzywa i owoce, ryby, owoce morza, produkty zbożowe z pełnego ziarna, nasiona roślin strączkowych, orzechy, oleje roślinne,oliwki, i niskotłuszczowe produkty mleczne. Korzystne jest także zastąpienie soliprzyprawami i ziołami. Dobrze jest także zamienić masło na margarynę, produkowaną na bazie wysokiej jakości olejów roślinnych, która stanowi źródłonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych w diecie i zastąpienie ich korzystniejszymi dla zdrowia tłuszczami nienasyconymi rekomendują wszystkie najważniejsze instytucje zajmujące się określaniem zaleceń żywieniowych na świecie. Osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu szczególnie zaleca siętzw. margaryny funkcjonalne, takie jak Flora ProActiv dostępna w różnych wariantach, zawierające dodane sterole roślinne. Sterole hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwi i występują też naturalnie w produktach roślinnych.Wysoki poziom cholesterolu jest natomiast czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej serca.W diecie powinniśmy ograniczaćspożycie cukru oraz mięsa, zwłaszcza tego przetworzonego i tłustego” – zalecaekspert programu „Proaktywnie dla serca”.

Dla mocnych kości

By cieszyć się aktywnością przez długie lata, warto wziąć także pod uwagę m. in. stan kości, które wraz z wiekiem ulegają osłabieniu. Choroba, która objawia się ubytkiem masy kostnej, osłabieniem i zmianą struktury kości, a także większą ich podatnością na złamania, to osteoporoza. Przyczyną jej występowania jest utrata gęstości mineralnej kości, która następuje w wyniku procesu starzenia się układu kostnego. Istnieje jednak szereg czynników ryzyka, które przyspieszają ten naturalny proces. Zalicza się do nich m. in. zła dieta, a także - brak słońca, którego skóra potrzebuje do syntezy witaminy D.

„Za stan kości jest także w dużej mierze odpowiedzialna dieta, która powinna być bogata w produkty będące źródłem wapnia oraz witaminy D, które potrzebne są aby utrzymać zdrowe kości. Witaminę D znaleźć możemy m. in.w tłustych rybach, wątróbce, żółtkach jaj, mleku i jego przetworach oraz w grzybach. Znaczną ilość witaminy D zawiera także żywność wzbogacana, np. płatki śniadaniowe i jogurty, a także margaryny miękkie. Warto pamiętać, że wszystkie dostępne na rynku margaryny powinny być o nią wzbogacone. Ważny jest też ruch, w ilości minimum 30 minut każdego dnia, a także, rozstanie sięz papierosami i spożywaniem w nadmiarze alkoholu. Te zasady szczególnie powinny mieć na uwadze osoby starsze, których kości z wiekiem ulegają osłabieniu: kobiety w okresie po menopauzie oraz mężczyźni w podeszłym wieku” – mówi Iwonna Niegowska.

Seniorze - korzystaj z życia!

Emerytura to doskonały czas na to, by realizować swoje marzenia i pasje – nawet przy niewielkich funduszach. Pozytywne nastawienie, aktywność w różnych dziedzinach życia, kontakt z ludźmi – wszystko to pozwala realizować się na co dzień i mieć poczucie spełnienia. I choć łatwiej powiedzieć, niż zrobić – ważne, by pamiętać, że to właśnie wyznaczanie celów oraz odrobina optymizmu pozwalają nam cieszyć się każdym dniem.

„Niezależnie od wieku powinniśmy pamiętać o tym, jak ważne jest odpowiednie nastawienie, a także zachowanie aktywności na różnych płaszczyznach codziennego życia – i chodzi tutaj nie tylko o aktywność fizyczną, ale również intelektualną. Potwierdzają to liczne badania, zgodnie z którymi osoby, które dbają o swoje ciało i są przy tym otwarte na nowe doświadczenia, wolniej się starzeją i są szczęśliwsze. Warto, byśmy w oparciu o tę zasadę realizowali się na co dzień – w każdym wieku” – podkreśla ekspert programu „Proaktywnie dla serca”.

 

*Materiał powstał w ramach zasobów merytorycznych programu „Proaktywnie dla serca”

 

[1]World Health Organization, http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs317/en/

[2] World Health Organization, http://www.who.int/nmh/countries/pol_en.pdf