Jak bezpiecznie przygotować się do lata?

jak-bezpiecznie-przygotowac-sie-do-lata

Wiosną i latem chętnie podejmujemy aktywność fizyczną i korzystamy z pięknej pogody jeżdżąc na rowerze czy biegając. Jeśli jednak zimą na samą myśl o pójściu na siłownię dostajemy gęsiej skórki, powrót do formy przed nowym sezonem może okazać się dla nas wyzwaniem. Jak wrócić do dobrej kondycji, nie narażając się przy tym na kontuzje?

Zimowy sen

Wielu z nas najchętniej spędza długie, jesienne i zimowe wieczory pod kocem, z książką lub przed telewizorem. Gdy temperatura spada poniżej zera, niechętnie wyściubiamy nosy z domu, nie wspominając już o wychodzeniu na trening. Kiedy jednak na zewnątrz robi się coraz cieplej, mamy coraz większą ochotę na sport. Problem w tym, że zastałe mięśnie nie są w stanie ot tak po prostu wrócić do formy sprzed jesieni i zimy, a mniejsza wydolność to większe ryzyko kontuzji. Oto kilka wskazówek, dzięki którym bezpiecznie zadbasz o swoją kondycję:

1. Przebadaj się

Jeśli Twoja przerwa od ćwiczeń trwała kilka miesięcy, a w ostatnim roku lekarza omijałeś szerokim łukiem, nim zabierzesz się do treningów, wykonaj morfologię krwi. Badanie to sprawdzi ogólny stan Twojego organizmu. Jeżeli wszystko będzie w porządku, powrót do aktywności fizycznej zacznij od lekkich ćwiczeń, które przyzwyczają Cię do regularnego wysiłku. Specjaliści zalecają szybki marsz lub jogging, a także pływanie. W ten sposób bezpiecznie poprawisz swoją sprawność i wydolność, a także wzmocnisz układ odpornościowy!

2. Czas na rower

Doskonałym sposobem na powrót do formy jest także jazda na rowerze. Na początek wystarczą krótkie, kilkukilometrowe przejażdżki wolnym tempem. Z czasem będziesz mógł zwiększać dystans i prędkość. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup elektrycznego jednośladu, np. polskiej marki TrybEco. Jeśli w trakcie jazdy poczujesz, że nie masz już siły lub na Twojej drodze pojawi się stromy podjazd, będziesz mógł włączyć wspomaganie elektrycznym silnikiem (w każdej chwili będziesz mógł również je wyłączyć). Mało kto wie, że wspomaganie w rowerze co prawda odciąża mięśnie, ale działa też jak elektryczna bieżnia - „zachęca” do intensywniejszego pedałowania, powodując lepsze ćwiczenie cardio. Rower to nie tylko lepsza kondycja, ale też smukłe nogi i setki spalonych kalorii. Nic dziwnego, że z roku na rok przybywa miłośników jednośladu!

3. Zadbaj o dietę

Nawet jeśli Twoim celem nie jest odchudzanie się, pamiętaj o racjonalnym odżywaniu. Dzięki wartościowym posiłkom będziesz mieć nie tylko więcej siły, ale też zdrowia. Słodkie napoje odpowiednio Cię nie nawodnią, a batoniki dodadzą energii tylko na chwilę. Pamiętaj, by posiłek spożywać na minimum 2 godziny przed planowanym treningiem. Niech będzie on bogaty w produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), czyli takie, które nie spowodują nagłego skoku cukru we krwi. Po treningu można już sobie na nie pozwolić. Do diety wprowadź pełnoziarniste produkty zbożowe, które zapewnią uczucie sytości na dłużej, świeże warzywa i owoce, które dostarczą Ci witamin, oraz ryby - źródło białka i kwasów tłuszczowych omega-3.

4. No to do dzieła!

Skoro już wiesz jak się do tego zabrać, nie szukaj wymówek i nie odkładaj aktywności fizycznej na później, tylko wskocz w wygodny strój… i jedź na wycieczkę!