Wiejski stół – weselna atrakcja dla smakoszy polskiej kuchni

wiejski-stol

Organizacja polskiego wesela to nie lada wyzwanie. Poza wyborem daty, miejsca i stylizacji, państwo młodzi spędzają dużo czasu na komponowaniu odpowiedniego weselnego menu. Co powinno pojawić się jako główne danie, jakiego smaku będzie tort, ile potraw zostanie zaserwowanych, jakie trunki i w jakich ilościach pojawią się na stołach? Coraz częściej  dla fanów polskiej kuchni, przyszli małżonkowie szykują specjalną atrakcję w postaci wiejskiego stołu. Co się na nim najczęściej znajduje, a czego nie może zabraknąć?  Podpowiadamy.

Wiejski stół od lat cieszy się niesłabnącą popularnością i dla wielu par jest obowiązkowym punktem wesela. Jego dokładny skład ewoluuje i poszerza się o nowe elementy w zależności od gustów i regionów z jakich pochodzą państwo młodzi. Coraz częściej, obok tradycyjnych potraw pojawiają się domowe nalewki czy wina wytwarzane przez rodzinę pary młodej. Nie brakuje również rzemieślniczych piw, wędzonych ryb, a nawet – naturalnych lodów. Jednak istnieje kilka stałych elementów wynikających z kultury polskiej kuchni, których nie powinno zabraknąć na wiejskim stole.

  • Smalec –  szczególnie ten domowej roboty ze skwarkami, posmarowany na chleb z chrupiącą skórką. Do tego towarzystwo kiszonych ogórków i otrzymujemy przysmak każdego miłośnika polskiej kuchni.
  • Szeroki wybór wędlin – świetna przekąska, dla gości, którzy potrzebują wrzucić sobie coś na ząb między głównymi posiłkami. Idealnie komponują się z chrzanem, którego na polskim weselu nie może zabraknąć lub konfiturą z żurawiny. Świetnie sprawdzą się tu naturalne produkty marki Konspol np. polędwica wędzona z kurczaka Natura czy wysokiej jakości, bez dodatku „E” i delikatna w smaku Szynka z wędzarni.
  • Deska serów – chyba każdy lubi ser, czy to jako przekąskę, czy na kanapkę. Jeśli nie przepadamy za klasykami w postaci Goudy, to na wiejskim stole możemy znaleźć wiele jego innych gatunków. Często pojawiają się te z sera owczego np. bundz, czy bryndza lub koziego, a także coraz popularniejszy ser koryciński.
  • Kiełbasa – nie może jej zabraknąć na wiejskim stole. Serwowana jest na wszystkich najważniejszych wydarzeniach rodzinnych – nie bez powodu. Jedząc ją z chrzanem lub musztardą otrzymujemy pyszny klasyk polskiej kuchni. Marka Konspol oferuje Kiełbasę wiejską wieprzową z linii produktów NATURA bez dodanych konserwantów, a także kiełbaski śląskie czy kiełbaski z fileta kurczaka lub indyka, które cechują się wyśmienitym smakiem i bardzo dobrym składem.
  • Śledzie – nie tylko na święta. Mogą być podawane pod wieloma postaciami, np. w zalewie, po kaszubsku, w occie, marynowane, a nawet jako koreczki.
  • Marynowane grzyby – dopełnienie smaku wędlin, kiełbasy, a nawet ciepłych posiłków.
  • Konfitury z leśnych owoców – w tym przypadku stawiamy na klasyki, jak konfitura malinowa, borówkowa, czy jeżynowa. Idealnie nadaje się nie tylko, jako słodka przekąska, ale i dodatek do wytrawnych potraw.