Zrób to sam, czyli domowy chleb i masło w THERMOMIXIE

zrob-to-sam-czyli-domowy-chleb-i-maslo-w-thermomixie-1

Pewne produkty, wśród nich masło i chleb, stanowią bazę naszych codziennych posiłków. Niewiele osób potrafi wyobrazić sobie śniadanie czy kolację bez tych składników. Nie jesteśmy jednak skazani na wybór sklepowych propozycji. Z wielofunkcyjnym urządzeniem kuchennym Thermomix w kilka minut przygotujemy własne masło, wyrobimy też ciasto na pyszny chleb. Na pewno będą one dużo smaczniejsze i zdrowsze niż te kupne.


Thermomix to urządzenie, które zastąpi nam wiele innych sprzętów AGD, takich jak mikser, malakser, blender itp. Jednak sam w sobie stanowi coś więcej niż sumę funkcji poszczególnych urządzeń. To prawdziwy towarzysz i pomocnik naszych kulinarnych przygód. Dzięki niemu odkryjemy, że gotowanie w domu może być szybkie, tanie i jednocześnie wykwintne.

Własny wypiek
Urządzenie łączy w sobie 12 funkcji. Obok gotowania w wodzie i na parze, rozdrabniania czy ważenia, jest to m.in. wyrabianie ciasta. To właśnie dzięki tej funkcji możemy w nim przygotować bazę na doskonały chleb, dokładnie taki, jaki lubimy. Warto pokusić się o eksperymenty i oprócz wypieków pszennych przyrządzić także alternatywne, zdrowsze pieczywo – np. żytnie lub z dodatkiem orkiszu.

A do smarowania
Niezwykle łatwe jest przyrządzenie domowego masła w Thermomixie. Potrzebna będzie nam jedynie świeża, najlepiej wiejska śmietana o zawartości tłuszczu minimum 30%. Aby przygotować doskonałe, domowe smarowidło, wystarczy umieścić ją w naszyniu miksującym, ustawić odpowiednie obroty i poczekać, aż usłyszymy charakterystyczny dźwięk, tzw. klepanie. Oznacza to, że masło oddzieliło się od maślanki. Tę ostatnią możemy wykorzystać np. do przygotowania pysznych, domowych koktajlów owocowych.

Cena urządzenia: 4 295 zł.