Dzika róża – zdrowie z wysokiego C

dzika-roza-–-zdrowie-z-wysokiego-c

Wiosenne spacery wiążą się z szeregiem korzyści. Poza czystą przyjemnością dostarczają niezbędną porcję ruchu, dają odpoczynek dla oczu i duszy. Mogą być też źródłem zdrowych, kulinarnych atrakcji. Aby tak się stało, wystarczy na trasie pieszych wycieczek wypatrzyć krzew dzikiej róży.

Wiele kwitnących wiosną roślin – ziół czy krzewów – oprócz pięknego wyglądu posiada dobroczynne właściwości. Ich liście, płatki, owoce nadają się do bezpośredniego spożycia lub dopiero po przetworzeniu. Jedną z takich roślin jest dzika róża.

Piękna i dobra

Dzika róża rośnie w klimacie umiarkowanym i ciepłym półkuli północnej: w Europie, Azji, Afryce Północnej. Istnieje ok. 150 jej odmian, w samej Polsce rozpoznano ich ponad 20. Ma niewielkie wymagania, rośnie przy drogach, pod lasami, na łąkach. Charakteryzuje się pachnącymi, pięciopłatkowymi kwiatami, w kolorach od bladoróżowego po fioletowy, które po przekwitnięciu zamieniają się w tzw. owoce pozorne o charakterystycznym podłużnym kształcie i purpurowoczerwonym kolorze. Kwitnie od maja do lipca, płatki należy zbierać na początku kwitnienia, podczas suchej pogody. Sezon na owoce zaczyna się jesienią i trwa od września do października.

Owoce dzikiej róży są bardzo cenione ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Niektóre jej odmiany zasobnością w tę witaminę nawet kilkunastokrotnie przewyższają cenione m.in. z tego powodu cytryny czy czarne porzeczki. Ponadto w ich składzie obecne są bioflawonoidy (zwalczające wolne rodniki w organizmie), a w mniejszej ilości także witaminy: A, B1, B2, E i K.

Ze względu na bogatą zawartość witaminy C dzika róża działa ogólnie wzmacniająco, podnosi też odporność organizmu, dlatego jej owoce stosowane są w stanach przemęczenia, przy przeziębieniach i w zakażeniach grypowych. Owoce dzikiej róży stosowane są też jako środek moczopędny, ściągający, przeciwbiegunkowy, pobudzający wydzielanie soku żołądkowego. Są skuteczne przy zapaleniu stawów.

Zdrowie zamknięte w słoikach, czyli zrób to sama

Dzika róża jest wdzięcznym surowcem do przetwarzania. Można ją gotować, mrozić, suszyć. Do celów kulinarnych nadają się zarówno jej płatki, jak i bardzo zdrowe owoce. Dobrze smakują same, świetnie komponują się też z innymi owocami. Można robić z nich soki, syropy, konfitury, nalewki.

Samodzielne zbieranie i przetwarzanie płatków lub owoców może dawać wiele satysfakcji. Własnoręcznie przygotowanymi przetworami można zapełnić spiżarnię i korzystać z zapasów przez cały czas zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C. Można też takim oryginalnym prezentem obdarować przyjaciół i bliskich.

Smak dzikiej róży w funkcjonalnej formie

Konfitury czy kompoty będą smacznym dowodem dbałości o zdrowie osób z najbliższego otoczenia. Co jednak zrobić w oczekiwaniu na sezon zbiorów? Warto skorzystać z dostępnych na rynku gotowych produktów: herbat, dżemów, konfitur. Naturalny smak dzikiej róży odnaleźć można w żelkach marki Verbena. Przysmak ten powstał ze składników pochodzących z ekologicznie czystych upraw i terenów. Dzięki wygodnej formie pozwala cieszyć się różaną przyjemnością i właściwościami dobroczynnej rośliny w każdej sytuacji.

Niezależnie od formy, w jakiej będzie spożywana dzika róża, warto korzystać z jej dobroczynnych właściwości. Dobrze o niej pamiętać zwłaszcza teraz, gdy zaczyna się pora kwitnienia, ale i nie zapominać przez cały rok.