Mądre odżywianie: jak uniknąć efektu jojo?

madre-odzywianie

Od lat próbujesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ćwiczysz, stosujesz diety redukcyjne. Osiągasz wreszcie wymarzoną wagę i zgrabną sylwetkę, ale boisz się, że zgubione kilogramy powrócą jak bumerang w postaci efektu jojo? Zastosuj się do poniższych rad eksperta Kreacji Ciała, Pauliny Buraczewskiej, dietetyka, a nadwaga na pewno nie powróci.

Efekt jojo pojawia się nagle i w ciągu kilku dni rujnuje sylwetkę, na którą pracowaliśmy wiele miesięcy. Zgubione kilogramy nie tylko wracają, ale dochodzą do nich nowe, a zapał i motywacja do dalszego odchudzania spadają do zera.Gdzie popełniamy błąd i co robimy nie tak?Oto odpowiedź.

  1. Zmień sposób myślenia o diecie

Jeżeli będąc na diecie, odliczasz dni do jej zakończenia, to szansa na utrzymanie dobrej sylwetki na dłużej jest niewielka. Pamiętaj – żadna dieta nie przyniesie trwałego efektu, jeśli nie zmieni się myślenia o „byciu na diecie” jako chwilowym etapie.Tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych jest kluczem do sukcesu w walce z nadprogramowymi kilogramami oraz efektem jojo. Dlatego pomyśl o diecie jako o zdrowym stylu życia, który pomoże zadbać o piękną sylwetkę i zdrowie.

  1. Odżywiaj się racjonalnie

Osoby chcące uniknąć efektu jojo powinny stosować racjonalną, odżywczą dietę dostosowaną indywidualnie do zapotrzebowania i wyznaczonych sobie celów. W codziennym jadłospisie uwzględnij produkty zbożowe (podstawowe źródło energii w diecie), warzywa i owoce (witaminy) oraz produkty spożywcze dostarczające pełnowartościowego białka oraz zdrowych tłuszczy, które są niezbędne w prawidłowej diecie. Stopniowo wracaj do diety normokalorycznej, unikaj przetworzonych tłuszczów nasyconych oraz dużej ilości cukrów prostych. Wspieraj dodatkowo organizm naturalną suplementacją, w celu wyrównania ewentualnych niedoborów i zapewnienia efektywnego funkcjonowania szlaków metabolicznych.

  1. Kontroluj masę ciała

Aby cieszyć się wypracowaną sylwetką, staraj się kontrolować masę ciała. Waż się raz w tygodniu, najlepiej rano o tej samej porze i na tej samej wadze. Prowadź też dziennik odżywiania. Zapisuj w nim informacje o każdym daniu, prze­ką­sce i na­po­ju.

  1. Uprawiaj sport

Chcąc uniknąć efektu jojo staraj się regularnie uprawiać sport. Warto wyjść na spacer, pobiegać, pojeździć rowerem czy pójść na basen. Regularne ćwiczenia, wykonywane 2-3 razy w tygodniu, pozwolą Ci podtrzymać efekty odchudzania, podkręcić tempo metabolizmu, zbudować masę mięśniową, a także poprawić zdrowie oraz samopoczucie.