Zaskocz teściową - przygotuj elegancki podwieczorek

zaskocz-tesciowa

Podwieczorek to posiłek jadany najczęściej między godziną 14:30 a 18.00. Jego zadaniem jest wypełnić czas między obiadem, a kolacją. Ostatnio coraz częściej jednak nazwa używana jest dla określenia spotkania towarzyskiego, gdyż właśnie na tę porę dnia najczęściej zapraszamy rodzinę i przyjaciół. Warto więc wykorzystać tego rodzaju okazję i zaprosić np.… teściów.

Pamiętajmy, że zapraszając gości na podwieczorek zobowiązujemy się do podania czegoś ciepłego do picia oraz (najlepiej samodzielnie wykonanego) słodkiego poczęstunku. Warto sięgnąć po proste i sprawdzone przepisy, które są szybkie w wykonaniu, aby nie ryzykować kulinarnego fiaska. Jeśli natomiast nie jesteśmy najlepszymi cukiernikami, może lepiej nie kusić losu i udać się do cukierni? Eksperci marki Akbarprzygotowali kilka porad, które pozwolą nadać spotkaniu elegancki i uroczysty charakter.

Nakrycie stołu

Czy eleganckie, czy bardziej casualowe z pewnością powinno być czyste i schludne. Warto również pomyśleć nad kwiatami, które będą pasowały do obrusu. Przy czym nie oznacza to, że powinny być w identycznym kolorze. Do białego obrusu pasować będą kwiaty o żywych, wyrazistych barwach. Natomiast intensywny kolor obrusu doskonale uzupełnią delikatne, pastelowe rośliny. Tą sama zasadą należy również kierować się przy dopasowaniu dekoracji stołu do serwisu do herbaty, w którym będziemy podawać napój. Jeśli jest delikatny, o jasnych barwach możemy zaszaleć z dodatkami. Jednak przy wielokolorowych filiżankach lepiej w pozostałych akcesoriach zachować umiar. Pamiętajmy również, aby koniecznie we właściwy sposób ułożyć na stole sztućce i serwetki (na talerzyku układamy złożoną serwetę, po lewej widelczyk do ciasta, po prawej nóż np. do rozsmarowania konfitury oraz łyżeczkę).

Słodki poczęstunek

Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Możemy podać ciasto, muffiny, owoce, czyste babeczki ptysiowe z konfiturą do wyboru. Jeśli nie czujemy się najlepiej w pieczeniu – nie warto się męczyć i ryzykować przy tym nieudany wypiek. Lepiej wybrać się do ulubionej cukierni i zaopatrzyć w potrzebne produkty. Warto również pamiętać o odpowiednich dodatkach do samej herbaty. Cukier w kostkach lub miałki podany w czystej cukiernicy i z łyżeczką lub szczypczykami (w przypadku kostek), do tego talerzyk z pokrojoną cytryną (może być w skórce, należy jednak pamiętać, aby wcześniej ją sparzyć) oraz dzbanuszek z mlekiem (gdyby ktoś preferował napój w wersji angielskiej). Możemy również zamiast lub obok cukru postawić miseczkę z miodem i specjalną nabierką.

Aromatyczny napój

Przy całej oprawie nie możemy oczywiście zapomnieć o najważniejszej rzeczy jaką jest odpowiednia, aromatyczna i dobra jakościowo herbata. Nawet najpiękniej przystrojony stół straci swój urok, jeśli podamy najtańszą herbatę w torebkach. Dobry gatunkowo napar ma intensywny kolor i aromat. Jeśli przechowujemy herbatę w szczelnie zamkniętym opakowaniu (puszka, słoik) to zapach nie powinien słabnąć wraz z upływającym czasem.Wybierając odpowiedni napój warto zwrócić uwagę nacertyfikaty jakości. Jednym z najbardziej znanych wśród amatorów herbaty jest znak cejlońskiego lwa, którym jako jedna z niewielu herbat w Polsce może poszczycić się marka Akbar. Mogą go otrzymać jedynie herbaty, które nie tylko zostały wyhodowane i zebrane na Cejlonie, ale również zostały tam zapakowane. Dodatkowo napój musi przejść szereg restrykcyjnych testów przeprowadzanych przez Cejloński Komitet Herbaciany. Musimy również pamiętać, że nieodpowiedni sposób parzenia może pozbawić nawet najlepszą herbatę tego, co w niej najważniejsze – bogatego aromatu i wyjątkowego smaku. Dlatego najlepiej parzyć ją w czajniczku. Należy wsypać po jednej łyżeczce na osobę plus jedną dodatkową. Następnie zalać wodą o temperaturze 100°C i parzyć przez 3 – 5 min.