Biegunka - fakty i mity

biegunka

Biegunka to wyjątkowo popularna przypadłość, na której temat krąży w sieci mnóstwo przeróżnych informacji. Wśród nich znaleźć można zarówno fakty, jak i mity, które przekazywane z ust do ust stały się z czasem niezwykle wiarygodne. Zanim podejmiemy więc jakiekolwiek kroki w kontekście zapobiegania, czy wręcz leczenia tej dolegliwości, upewnijmy się co jest prawdą, a co nie.

 

Czy produkty mleczne szkodzą podczas biegunki?

W przypadku ostrej biegunki lub biegunki z gorączką powinniśmy unikać wszelkich produktów mlecznych,ponieważ są ciężkostrawne i obciążają dodatkowo chory układ pokarmowy, a mleko, z uwagi na dużą zawartość tłuszczu może nasilić perystaltykę jelit.

 

Czy po zaobserwowaniu jednego luźnego stolcapowinniśmy udać się do lekarza?

Jeśli podczas biegunki nie jesteśmy zanadto osłabieni,możemy jeść i pić (mamy względny apetyt), nie musimy od razu odwiedzać lekarza. Jeśli jednak po kilku dniach objawy nie ustępują, nasilają się lub są niepokojące (gorączka powyżej 38°C, krew w stolcu), należy zgłosić się do specjalisty. Wizytępowinniśmy natomiast umówić natychmiast,jeśli pojawią się trudne do opanowania objawy odwodnienia, takie jak rzadkie oddawanie moczu, wysuszenie powłok skórnych i śluzowych, zapadnięcie gałek ocznych.

 

Czy zaraz po pojawieniu się biegunkipowinniśmy sięgnąć po środek antybiegunkowy?

Jeśli chcemy przyspieszyć proces leczenia, warto sięgnąć po preparat, który wyeliminuje toksyny iochroni śluzówkę jelit, hamując przy tym rozwój biegunki. Doskonałym przykładem jestTasectan, który łagodzi objawy biegunki u dzieci i dorosłych już po 12 godzinach leczenia.