Wino na wieczór we dwoje

konrad-1612634578.jpg

Walentynki, Dzień Kobiet, rocznica związku...każda zakochana para w ciągu roku ma kilka okazji, które wymagają wyjątkowej oprawy. Romantyczna kolacja z kieliszkiem wina to zawsze trafiony pomysł, dlatego warto znać najlepsze połączenia win i potraw.  Wino i jedzenie to idealna para, ale jak to  w związkach bywa, czasem pojawiają się „zgrzyty”.  Przy   wyborze   dania,   którą   gotujemy   dla   ukochanej   osoby   lub   zamawiamy   z   restauracji,   często kierujemy się jej ulubionymi smakami, ale dobór właściwego wina, które ją uzupełni i wzbogaci może stanowić nie lada wyzwanie. Jakie zatem powinno być idealne wino na romantyczny wieczór?

Wino niejedno ma imię
- Wino na wieczór we dwoje powinno pobudzać zmysły i warto je dobierać na zasadzie kontrastów. Jak wiadomo nie od dziś „przeciwieństwa się przyciągają”, a w winnym świecie mamy ich wiele.   To np. wina czerwone i białe, słodkie i wytrawne, lekkie i ciężkie, spokojne i musujące itd. – wyjaśnia Małgorzata Sułek, Kondrat Wina Wybrane. W roli afrodyzjaków świetnie sprawdzą się wina z Francji i Włoch, bo przecież Paryż uznawany jest  za miasto  zakochanych, a Werona to miasto  Romea i Julii. Podążając tym tropem, aglomeracja   w której znajduje się Paryż sąsiaduje z Szampanią, z której wywodzi się bez wątpienia najbardziej eleganckie wino na świecie, czyli Szampan. Natomiast w okolicach Werony produkuje się Amarone – jedno z najlepszych, czerwonych win włoskich, które jest doceniane na całym świecie. Szampana możemy zastąpić także innym doskonałym, francuskim winem musującym Cremant d’Alsace, które jest również wytwarzane metodą tradycyjną, a zamiast Amarone możemy podać Primitivo z gorącej Apulii, które rozpali nasze zmysły aromatami czekolady i dojrzałych owoców. Wśród innych, wartych uwagi win na tego typu okazje są przede wszystkim te pochodzące z ciepłego klimatu. Wina ze słonecznych regionów mają większą zawartość alkoholu, są skoncentrowane, pełne i uwodzą nas głębią słodkich aromatów. Sprawdzą się tu np. pozycje z gorącej Sycylii, słonecznej Andaluzji oraz Izraela.

Wino i jedzenie
Na   wieczór   we   dwoje   eksperci   rekomendują   potrawy   lekkie,   delikatne,   pełne   afrodyzjaków   i wyostrzające zmysły. Świetnie w tej roli sprawdzą się m.in. owoce morza, drób i ryby. Trafionym pomysłem są także ulubione potrawy ukochanej osoby oraz te, które szczególnie kojarzą nam się z naszym związkiem, np. miejscami, które wspólnie odwiedziliśmy. Dobór idealnego wina do dania bywa wyzwaniem, dlatego warto skorzystać  np. z  rekomendacji na blogu Kondrat Wina Wybrane.

Poniżej kilka sprawdzonych połączeń do najpopularniejszych potraw:
1. Lekkie wina białe jak sauvignon blanc, czy pinot grigio dobrze komponują się z zimnymi przystawkami, sałatkami na bazie świeżych warzyw i drobiem.
​2. Owoce morza świetnie sprawdzą się w towarzystwie Vinho Verde.
3. Owocowe sangiovese, a także barbera lub merlot stworzą udany duet z pizzą.
4. Twarde, żółte sery jak bursztyn, czy grana padano wymagają win o większej intensywności smaku i zawartości tanin jak nebbiolo, tempranillo, czy petit verdot.
5. Gorgonzola i roquefort doskonale pasują do win słodkich.
6.  Wina   musujące   pasują   niemal   do   każdej   potrawy,   a   także   świetnie   komponują   się z owocowymi deserami.

Jak podawać wino?
- Wina białe i różowe podajemy bezwzględnie schłodzone. Z kolei wina czerwone warto umieścić kilkanaście minut przed podaniem w lodówce, gdyż w naszych domach często króluje temperatura powyżej dwudziestu stopni. Ciężkie wina czerwone warto otworzyć kilka godzin przed konsumpcją, by uwolnić i wzmocnić ich aromaty. Jeśli planujemy uświetnić wieczór więcej niż jedną butelką wina   to   zacznijmy   od   wytrawnych,   białych   i   kończmy   na   ciężkich   czerwonych   lub   deserowych. Wina musujące serwujemy zazwyczaj jako aperitif, natomiast wina wyraźnie słodkie podajemy pod koniec spotkania samodzielnie lub do deseru. – podpowiada Małgorzata Sułek, Kondrat Wina Wybrane.