Piękno dłoni jesienią

piekno-dloni-jesienia-1

Za oknami jesień – temu już nie możemy zaprzeczyć. Nasze dłonie więc mają się tą porą gorzej – narażone na nieustanne działanie zimnego wiatru i deszczu, dodatkowo niszczone wieloma rodzajami chemikaliów. A na dodatek są one wyposażone w mniejszą ilość gruczołów łojowych przez co warstwa ochronna skóry dłoni jest słabsza. Zadbaj więc o nie szczególnie jesienią.


Przesuszenie
Skóra jest naciągnięta, zaczerwieniona, często pęka i jest nieprzyjemnie szorstka w dotyku – to objaw przesuszenia skóry dłoni. Spowodowane jest to utratą naturalnej warstwy ochronnej i przesuszenia naskórka. W takiej sytuacji więc Twoim przyjaciele powinien stać się krem nawilżający. Stosuj go często: po każdym myciu rąk, sprzątaniu, po przebudzenia, w ciągu dnia i przed snem. Gdy myjesz naczynia czy podłogę zawsze używaj gumowych rękawiczek – przy każdym kontakcie z wodą z detergentem. Zafunduj sobie również raz w tygodniu peeling, najlepiej cukrowy, a na noc nakładaj maseczkę.

Przebarwienia
Przez całe lato Twoje dłonie były narażone bezpośrednio na działanie promieni UV – rzadko bowiem pamiętamy o kremach z filtrem na te okolice naszego ciała. Dodatkowo przebarwienia i plamy na dłoniach występują przy zmianach hormonalnych. Stosuj więc kremy wybielające. Koniecznie powinny zawierać m.in. ekstrakt z roślin, witaminę E, alantoinę oraz filtry UV. Stosuj też serum na plamki – likwidują przebarwienia oraz pobudzają hormony do wydzielania melaniny. Kiedy jednak i to nie pomaga, aby pozbyć się przebarwień koniecznie zastosuj zabieg kosmetyczny np. mikrodermabrazję.

Pękająca skóra
Najczęściej skóra na dłoniach pęka w okolicy nadgarstka oraz na liniach papilarnych. Powodem może być alergia, ale i nadmierne przesuszenie skóry zwłaszcza tej wrażliwej. W tym przypadku koniecznie stosuj kremy silnie nawilżające do rąk. Dwa razy w tygodniu nakładaj maseczkę na dłonie na noc, zakładaj wówczas bawełniane rękawiczki, aby lepiej się wchłonęła. Unikaj alergenu, który wywołuje pęknięcia skóry. Stosuj gumowe rękawiczki przy używaniu detergentów (często również przy myciu włosów). Przy mocnych i bolesnych pęknięciach stosuj kąpiele parafinowe.

Słabe paznokcie
Jesienią jemy mniej witamin – mniej owoców i warzyw. Dlatego też brakuje nam witamin A, B, C i E oraz protein i cynku. To potęguje rozdwajanie się paznokci, ich łamliwość i matowienie. Stosuj odżywki i serum na paznokcie – sprawdź, czy zawierają jedwab, proteiny, olejki i witaminy. Dodatkowo zażywaj suplementy diety oddziałujące na paznokcie. Możesz również zastosować zabieg moczenia paznokci w olejku rycynowym z sokiem z cytryny. Koniecznie miej wówczas niepomalowane paznokcie obcięte na krótko.

Pozdzierane skórki
Ten problem nie występuje tylko jesienią czy zimą, ale to wówczas ranki powstałe na skutek nieumiejętnego usuwania skórek mogą się zaognić czy zakazić. Zapamiętaj więc, by przed każdym usuwaniem skórek wymoczyć dłonie w wodzie, aby stały się miękkie. Nie wycinaj ich cążkami ani nożyczkami – najpierw zastosuj specjalne preparaty lub drewniany patyczek. Dopiero potem użyj cążek. Jeśli mimo to nie potrafisz sobie z nimi poradzić – lepiej udaj się do kosmetyczki. Odżywiaj je również kremem lub oliwkową kąpielą.